Červotoč

Červotoč patří k našim nejmenším broukům, přesto však jeho larvy dokážou způsobit nenapravitelné škody. Některé druhy škodí jako dřevokazný hmyz, některé požírají potraviny.

Brouci dorůstají délky pouhé 2 – 4 mm, jsou rezavohnědí, válcovitého tvaru se znatelnými rýhami na krovkách. Dospělí brouci dokážou létat. Tento hmyz prodělává proměnu dokonalou: nejprve samička naklade vajíčka a zhruba po měsíci se z nich líhne bílá larva s hnědou hlavičkou, která je dlouhá kolem půl centimetru. Larva se v průběhu stádia čtyřikrát svlékne a vyvíjí se přibližně dva měsíce. Larva se kuklí vždy v měsíci srpnu a z kukly se líhne příští rok na jaře dospělý brouk. Brouci se pak prokousávají líhništěm a vytváří typické 2 mm široké, kulaté chodbičky.  Celkový vývoj červotoče trvá asi dva až tři měsíce a brouci i larvy velmi dobře snáší i velmi nízkou vlhkost, i pod 8%. Vadí jim ale nízké teploty, zejména pod + 13 stupňů.

 

Jak nám červotoč škodí?

Brouci se po vylíhnutí z kukly dokážou prokousat vším možným, dokonce i obaly potravin z papíru, z plastu a dokoce i hliníkovou fólií. Dospělý brouk nepřijímá potravu, škodí jen larva, která se živí  všemi produkty, které obsahují škroby. Konkrétně to znamená, že larvy požírají staré pečivo, nudle, rýži, těstoviny, sušenky, polévkové kostky, psí suchary, papír, sušené rostliny, kůži apod. Larva vydrží hladovět až 8 dnů, zatímco dospělý brouk potravu vůbec nepřijímá. Některé druhy červotočů požírají dřevo, ale nikoliv čerstvé, nýbrž dřevo zabudované ve stavbě již několik let. Usídlují se na střešních trámech, v podlahových prknech, požírají konce trámů v místě uložení do venkovních stěn. Nejvíce napadají dřevo, které je vystaveno silným mrazům.

 

Jak se červotoč likviduje a jaká je prevence jeho výskytu?

Prevencí proti výskytu a množení červotoče je skladování potravin v dózách a skleněných lahvích a všechny případně napadené potraviny okamžitě po nalezení spálit. Vhodné je skladování všech produktů při teplotách, nižších než 15 stupňů.  Napadené potraviny, nebo při podezření na výskyt červotoče, je můžete ošetřit ohřevem na +60 stupňů po dobu jedné hodiny, případně zmrazit na -20 stupňů po dobu 7 dnů. Likvidace červotočů se provádí chemickým postřikem pomocí reziduálního přípravku ULV technologií, např. přípravkem Ficam ULV, ale nejúčinnější je aplikace plynů, kterou může provádět jen odborný desinsekční pracovník.

U  dřeva se proti červotoči používá jako prevence nátěr, impregnace Lignofix-Eko. K hubení červotočů ve dřevě se  využije postřik, aerosol, případně injektáž. Technologický postup likvidace červotoče ve dřevě provádí odborná desinsekční firma a postup se určí na základě odborného průzkumu stavu dřevěných konstrukcí.

Mol šatní a kožešinový

Závěrečné vývojové stádium tohoto velmi známého a rozšířeného hmyzu je dospělý motýl o velikosti kolem jednoho centimetru. Mol prodělává proměnu dokonalou od vajíčka, po larvu, kuklu, až do dospělého jednice. Samička za život naklade zhruba 200 bělavých vajíček a z nich se vylíhnou jen dva milimetry velké bílé housenky, které způsobují škody na textilu v mnoha domácnostech nebo skladech.

Celý článek
Magazín