Vrtavec plstnatý

Majitelé rodinných domů, chat a chalup se mohou poměrně často setkat s jedním nepříjemným hostem v jejich obydlích. Je jím malý, hustě ochlupený brouček Vrtavec plstnatý. Je to nevelký, asi 2 – 5 mm dlouhý zlatohnědý brouk, který sice nelétá, ale velmi rychle se pohybuje, ovšem i přes svou titěrnost dokáže natropit pěknou neplechu.

Najdeme ho v domech pod podlahou nebo ve stěnách, často se vyskytuje na půdách a řiví se různými organickými materiály. Požírá textil, kůži, papír a vylíhnuté larvy si pochutnávají na různých semenech, na obilných výrobcích, mouce, na různém koření  apod. V podstatě se živí veškerými substráty, obsahujícími škrob, nebo vlnu. Velké škody může způsobit i v muzeích nebo ve školách, protože napadá přírodovědecké sbírky. Vrtavci se vyskytují často i v obilných silech, ve vagónech, v přepravních kontejnerech na organický materiál a odstranit tento hmyz je možné pouze zásahem odborníka.

Jak se vrtavce zbavit?

Napadený substrát v každém případě zlikvidovat, všechna stádia brouka zabíjí půlhodinový záhřev na teplotu + 50 stupňů. Tohoto nežádoucího nájemníka se však zbavíte důkladně pouze odborným zásahem desinsekční firmy. V napadených místech pracovník provede velkoplošný postřik aerosolů pyrethroidů nebo organofosfátů. V muzejních depozitářích a ve velkých skladech nebo v obilných sýpkách, v silech, v mlýnech, ve vagónech a v kontejnerech se používá fumigace. Fumigace je aplikace vysoce toxických plynů, které jsou zařazené v kategorii T, resp. T+, a aplikovat je může pouze zkušený odborník, který dodržuje přísné bezpečnostní předpisy. Hlavními fuminganty jsou kyanovodík a fosforovodík.

Mol šatní a kožešinový

Závěrečné vývojové stádium tohoto velmi známého a rozšířeného hmyzu je dospělý motýl o velikosti kolem jednoho centimetru. Mol prodělává proměnu dokonalou od vajíčka, po larvu, kuklu, až do dospělého jednice. Samička za život naklade zhruba 200 bělavých vajíček a z nich se vylíhnou jen dva milimetry velké bílé housenky, které způsobují škody na textilu v mnoha domácnostech nebo skladech.

Celý článek
Magazín