Zákožka svrabová

Zákožku svrabovou si většina lidí dokáže spojit s velmi nepříjemným onemocněním, s názvem svrab. V posledních letech se svrab opět hojně vyskytuje zejména v nemocničních zařízeních a domovech pro seniory s pečovatelskou službou. V prvních dvou měsících roku 2013 evidovali hygienici 550 případů tohoto nepříjemného onemocnění.

Jak zákožka svrabová přežívá?

Zákožka svrabová je roztoč o velikosti od jedné do čtyř desetin milimetru, jehož samice se zavrtávají do pokožky člověka, kde kladou svá vejce. Po čtyřech dnech se z vajec vylíhnou šestinohé odporné larvy a ty se za další čtyři dny přemění na osminové nymfy. Nymfy se pohybují po povrchu pokožky, kde se později přemění v dospělé roztoče, samci oplodní samičky a ty se opět zavrtávají do kůže, kde kladou vejce a celý tento nechutný proces se opakuje. Jedna samička je sice oplodněna pouze jednou, ale za svůj pětitýdenní život naklade až 50 vajec. Navíc svou chodbičku v kůži neustále prohlubuje.

Výskyt svrabu většinou kolísá v mnhaletých cyklech a nejčastěji se toto onemocnění šíří hlavně v zimě, kdy se lidé méně pohybují. Doslova ideálním prostředím pro jejich množení je postel, tudíž nejvíce postiženými bývají senioři v nemocnicích nebo v domovech s pečovatelskou službou.

 

Čím je zákožka svrabová nebezpečná?

Onemocnění svrabem je velmi nepříjemné onemocnění kůže, projevuje se svědivou vyrážkou a bolavými vředy a hlavně je poměrně infekční. Přenáší se z člověka na člověka velmi rychle přenosem přes oděv, ložní prádlo, dotykem přes kůži, zkrátka přímým kontaktem s postiženou osobou.

 

Jak se svrab léčí?

Léčba svrabu je vždy velmi dlouhodobá a náročná záležitost, svrab je úporný a důležité je, aby byl včas diagnostikován. Léčení by měli být i sexuální partneři a členové rodiny postiženého, neboť se u nich příznaky nemoci mohou projevit až za čtyři týdny. K léčbě se používají různé masti a krémy s obsahemm látek, které zákožku usmrtí. Musí se však tyto přípravky aplikovat na pokožku celého těla a tento postup se opakuje vícekrát, u pacientů se silnými strupy i několik týdnů. Pochopitelně ze všeho nejdůležitější je prevence, tedy pravidelně prát na vysokou teplotu ložní prádlo, žehlit jej, nepřespávat v cizím ložním prádle, důkladně ji umývat ruce a dodržovat zásady osobní hygieny a především se vyhýbat tělesnému kontaktu s neznámými osobami.

Mol šatní a kožešinový

Závěrečné vývojové stádium tohoto velmi známého a rozšířeného hmyzu je dospělý motýl o velikosti kolem jednoho centimetru. Mol prodělává proměnu dokonalou od vajíčka, po larvu, kuklu, až do dospělého jednice. Samička za život naklade zhruba 200 bělavých vajíček a z nich se vylíhnou jen dva milimetry velké bílé housenky, které způsobují škody na textilu v mnoha domácnostech nebo skladech.

Celý článek
Magazín