Živočichové, kteří člověku znepříjemňují život

Hmyz, zvláště motýly a brouky, lidé velmi rádi sbírají, a chlubí se jejich exempláři ve svých sbírkách v prosklené vitríně. Jiné druhy brouků, obtížného hmyzu a bezobratlých jsou ve sbírkách často označovány jako škodlivý hmyz, je to kvůli jejich chování, které lidem velmi znepříjemňuje život.

Jedním takovým druhem jsou rusi a švábi. Někteří lidé je chovají jako potravu pro své domácí mazlíčky, většinou však bývají spojováni s nečistotou a sněčím odporným, nebo opovržení hodným.  Dalším takovým projevem nechutnosti jsou klíšťata, roztoči a také zákožka svrabová. Určitě znáte označení místa, kde vládnou ne zrovna příjemné poměry: Svrab a neštovice.  Zákožka svrabová je typický parazit, který dokáže člověka pořádně potrápit, ovšem uškodit lidem mohou i jiní škůdci. Třeba, co se týče potravin a majetku,  dva známí brouci a jeden neápadný malý motýl. Těmi brouky jsou červotoč, který působí škody požíráním dřeva, ale i některých potravin, a potemník moučný, jehož larvy známe pod pojmem mouční červi.  Nenápadným malým motýlkem není  nikdo jiný, než tolik známý škůdce na textiliích – mol šatní. Méně známým škůdcem, zato však hojně rozšířeným zejména v obilných sýpkách, ve vagónech a kontejnerech, ale i v rodinných domech, je brouk vrtavec plstnatý.

Mol šatní a kožešinový

Závěrečné vývojové stádium tohoto velmi známého a rozšířeného hmyzu je dospělý motýl o velikosti kolem jednoho centimetru. Mol prodělává proměnu dokonalou od vajíčka, po larvu, kuklu, až do dospělého jednice. Samička za život naklade zhruba 200 bělavých vajíček a z nich se vylíhnou jen dva milimetry velké bílé housenky, které způsobují škody na textilu v mnoha domácnostech nebo skladech.

Celý článek
Magazín